WARTO
WIEDZIEĆ
Znieczulenie wziewne jest jednÄ… z metod znieczulania ogólnego w weterynarii, a zarazem jego najbezpieczniejszÄ… formÄ…. Doskonale nadaje siÄ™ zarówno dla psów i kotów jak i mniejszych zwierzaków takich jak króliki, Å›winki morskie szynszyle czy inne gryzonie a także gady i ptaki. Swoje zastosowanie znajduje zarówno przy krótkich procedurach diagnostycznych jak i przy bardzo skomplikowanych i dÅ‚ugich operacjach (np. operacje onkologiczne czy zabiegi na klatce piersiowej).
Do gÅ‚ównych zalet narkozy wziewnej należą:
bardzo dobra sterowność głębokości znieczulenia
Leki stosowane podczas narkozy wziewnej sÄ… podawane w formie gazowej za pomocÄ… specjalnego urzÄ…dzenia przez jamÄ™ ustnÄ… do pÅ‚uc, a stamtÄ…d wraz z krwiÄ… rozchodzÄ… siÄ™ po caÅ‚ym organizmie. Zmiana stężenia Å›rodka znieczulajÄ…cego we wdychanym przez zwierzaka powietrzu pozwala w sposób pÅ‚ynny zwiÄ™kszyć lub spÅ‚ycić gÅ‚Ä™bokość znieczulenia w zależnoÅ›ci od potrzeb.
nieznaczne obciążenia narzÄ…dów wewnÄ™trznych
Środki znieczulające stosowane w narkozie wziewnej są w bardzo niewielkim stopniu metabolizowane przez organizm. Większość leku wydychana jest przez płuca w postaci niezmienionej, dzięki czemu takie narządy jak nerki czy wątroba nie są dodatkowo obciążane
szybsze wybudzenie ze znieczulenia ogólnego
Wkrótce po zaprzestaniu podawania znieczulenia, lek caÅ‚kowicie opuszcza organizm zwierzaka drogÄ… oddechowÄ…, dziÄ™ki czemu wybudzanie przebiega dużo szybciej niż w przypadku innych metod znieczulenia
większe bezpieczeństwo Twojego pupila
Te wszystkie cechy sprawiają, że narkoza wziewna pozwala na maksymalnie zmniejszenie ryzyka związanego z zabiegiem operacyjnym, nawet bardzo długim i skomplikowanym. Ze względu na te zalety jest to znieczulenie preferowane przez weterynarzy.