Gabinet Weterynaryjny ZWIERZAK Weterynarz Rzeszów - Chłoniak u psów i kotów
 

WARTO
WIEDZIEĆ

 

Chłoniak u psów i kotów

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Co to jest chłoniak?

Chłoniak złośliwy (chłoniakomięsak, limfosarcoma) to najczęstszy nowotwór układu limfoproliferacyjnego u psów i kotów, stanowiący do 30% wszystkich nowotworów złośliwych u tych zwierząt. Choć punktem wyjścia procesu nowotworowego są najczęściej tkanki układu limfatycznego (węzły chłonne, śledziona) może on dotyczyć wszystkich tkanek organizmu.

 

Jakie są przyczyny powstawania chłoniaków u psów i kotów?

 Przypuszcza się, że istnieją genetyczne predyspozycje do powstawania chłoniaków u psów i kotów. W przypadku psów, choroba dotyka głównie osobników w średnim i starszym wieku (śr. 6- 7 lat) Wśród ras najczęściej spotykana jest u labradorów, bokserów, terierów szkockich, buldogów i bernardynów. U kotów pewnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia choroby jest zakażenie wirusem białaczki kociej (FeLV) oraz niedoboru immunologicznego (FIV).

 

Chłoniak u psów i kotów

 

Kiedy podejrzewać chłoniaka i jak go zdiagnozować?

Chłoniak, jak większość nowotworów rozwija się skrycie i bardzo często wiążę się z niespecyficznymi objawami, do których należą głownie: powiększenie jednego/kilku węzłów chłonnych, posmutnienie, biegunka i/lub wymioty, chudnięcie, duszność, zmiany skórne, zwiększone pragnienie i oddawanie moczu czy zaburzenia neurologiczne. Objawy uzależnione są od narządów objętych procesem nowotworowym. Wszystkie te nieprawidłowości powinny skłaniać do wizyty u onkologa weterynaryjnego w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki.

Wstępne rozpoznanie możliwe jest na podstawie objawów klinicznych oraz badania cytopatologicznego zmienionego narządu/węzła chłonnego. Często udaje się nam na tej podstawie dokładnie określić typ chłoniaka. W sytuacjach niejednoznacznych może okazać się konieczne badanie histopatologiczne, uzupełnione takimi badaniami jak badanie krwi, RTG, USG czy badanie szpiku kostnego. Określenie typu chłoniaka, oraz stadium jego rozwoju jest bardzo ważne, gdyż decyduje to o dalszym postępowaniu.

 

Jak wygląda leczenie chłoniaka?

Przede wszystkim warto podejść do tej choroby jak do innych chorób przewlekłych takich jak problemy z sercem czy nerkami. Pozwala to spojrzeć na chorobę z punktu widzenia dobrostanu pupila i zadać sobie pytanie: "Co zrobić aby mój przyjaciel był dłużej przy mnie w dobrym stanie?"

W naszej lecznicy główną metodą leczenia, jaką proponujemy opiekunom zwierzaków chorych na chłoniaka jest chemioterapia onkologiczna. Leczenie cytostatykami pozwala na osiągnięcie remisji (całkowite ustąpienie objawów choroby) u 75-90% pacjentów. Czas trwania remisji jest różnie długi. Uzależnione jest to od rodzaju chłoniaka, jego stadium klinicznego oraz rodzaju chemioterapii, ale generalnie przyjmuje się, że wynosi on od kilku miesięcy do kilku lat (średnio 6-12 miesięcy). Uwzględniając ogólny czas życia zwierząt efekty chemioterapii u psów i kotów można uznać za dobre. Należy pamiętać także, że w ok. 10 % udaje się wyleczyć zwierzaki z tej choroby. Objawy uboczne chemioterapii u psów i kotów zdarzają się rzadko.

W niektórych typach chłoniaka pomocne jest leczenie chirurgiczne (szczególnie w przypadku chłoniaka jelit, śledziony czy układu nerwowego) oraz radioterapia (w Polsce niedostępna)

Zwierzaki nieleczone żyją z reguły do 6-8 tyg. od rozpoznania, natomiast otrzymujące jedynie preparaty sterydowe ok 2-3 miesiące, Często nie udaje się też uzyskać remisji choroby nawet na krótki czas.