Gabinet Weterynaryjny ZWIERZAK Weterynarz Rzeszów - Jak podawać doustnie leki?
 

WARTO
WIEDZIEĆ

 

Jak podawać doustnie leki?

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Pytanie to nurtuje wielu opiekunów małych ssaków takich jak króliki i gryzonie ale niekiedy podanie tabletki psu lub kotu też może stać się nie lada wyzwaniem. W rzeczywistości czynność tą można z powodzeniem przeprowadzać u wszystkich zwierząt, wystarczy odrobina inwencji i dużo samozaparcia. Opanowanie sposobu podawania leków doustnie jest bardzo istotne szczególnie jeżeli zwierzak cierpi na chorobę wymagającą codziennej dawki leków, a jego stan pozwala na leczenie ambulatoryjne (domowe).

 

Od czego zacząć?

Jeśli zwierzak przyjmuje pokarm najlepiej spróbować przemycić mu lek z jego ulubionym smakołykiem.

W przypadku psów i kotów dobra metodą jest podanie tabletki w kąsku mięsa lub rozkruszenie jej w niewielkiej porcji mokrej karmy, którą zwierzak lubi.

Małe gryzonie i króliki chętnie przyjmują leki wymieszane w niewielkiej ilości płynnego lub papkowatego pokarmu jak syropy, przeciery warzywne lub owocowe, gotowe zupki dla dzieci np. przeciera typu Gerber, ser majonez, jogurty lub serki homogenizowane. Ważne aby tabletkę wcześniej porządnie rozkruszyć i dokładnie wymieszać z dodatkiem smakowym. Powinno też być go bardzo niewiele, gdyż do co najbardziej smakuje naszym podopiecznym, podane w dużych ilościach może im zaszkodzić. W przypadku wątpliwości, dobrze przed wyborem dodatku smakowego porozmawiać na ten temat z weterynarzem.

 

Jak podawać doustnie leki?

 

Co zrobić, gdy mój zwierzak nie przyjmuje pokarmu?

Kiedy Wasz zwierzak nie je lub po prostu nie chce przyjąć leku ukrytego w przysmaku, wówczas zostają dwa wyjścia: podawanie leków w formie zastrzyków lub/oraz kroplówek lub karmienie przymusowe.

Karmienie przymusowe również można z powodzeniem przeprowadzić w domu. W przypadku psów i kotów zabieg polega na włożeniu tabletki to jamy ustnej( za zęby i jej szybkim zamknięciu uniemożliwiając zwierzakowi wypchnięcie językiem tabletki. W otworzeniu pyszczka u kota przydatne jest uchwycenie go za fałd skóry na karku – wówczas niejednokrotnie sam lekko otwiera jamę ustną. Psu najłatwiej otworzyć pysk delikatnie wciskając fałdy policzka pomiędzy zęby szczęki i żuchwy. Jeśli pierwszy krok się uda wówczas wystarczy trzymając zamkniętą jamę ustną pomasować gardło lub  nos, żeby odwróćić uwage pupila i sprowokować odruch połykania. Najlepiej wykonać ten ruch kilkakrotnie, żeby mieć pewność, że tabletka została połknięta.

Dużo łatwiej jest podawać jednak leki w formie płynnej oraz tabletki pokruszone i zmieszane z wodą. Ta metoda jest preferowana w przypadku królików, gryzoni i fretek, gdy te nie chcą przyjmować leków ze smakołykami. Jest też. bardzo pomocna w przypadku psów i kotów.

Po przygotowaniu roztworu konus strzykawki należy włożyć do jamy ustnej zwierzaka i skierować go na wewnętrzną stronę policzka. Powolne ruchy strzykawką góra dół mogą być pomocne w wywołaniu odruchu połykania.

 

Lek należy podawać małymi porcjami, żeby nie doprowadzić do zakrztuszenia się zwierzaka.

 

A Jeśli mój zwierzak mnie gryzie podczas próby podania leków?

Zachowania agresywne podczas prób podania leków przez właściciela , często są podyktowane bolesnością lub bardzo złym samopoczuciem. Wtedy zostaje początkowe podawanie leków w formie zastrzyków, a gdy samopoczucie zwierzaka się poprawi można podjąć kolejną próbę podawania leków w domu.

 

Czy zawsze, kiedy mój zwierzak je mogę samodzielnie podawać mu leki?

Należy pamiętać, że niektóre choroby wymagają terapii w formie zastrzyków lub kroplówek pomimo zachowanego apetytu u zwierzaka. Niektóre leki istnieją tylko w formie zastrzyków i one również muszą być podane przez weterynarza. Natomiast jeśli tylko stan zwierzaka na to pozwala idealnym sposobem leczenia jest podawanie leków w domu. Ogranicza to stres Państwa podopiecznego i tak mocno nasilony z powodu choroby, co ma korzystny wpływ na układ odpornościowy. Należy jednak pamiętać, że w każdej chorobie konieczne jest badanie kontrolne, gdyż pozwala ono ocenić, czy zwierzak potrzebuje kontynuacji terapii, czy leki można odstawić.