Gabinet Weterynaryjny ZWIERZAK Weterynarz Rzeszów - Higiena jamy ustnej zwierzaków
 

WARTO
WIEDZIEĆ

 

Higiena jamy ustnej zwierzaków

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

Jak dbać o zęby mojego pupila?

Wielu z Państwa zastanawia się czy i w jaki sposób dbać o zdrowie zębów swoich podopiecznych. Szczotkować zęby pastą, smarować je żelem, a może wystarczą przysmaki na zdrowe zęby?

Na pierwsze pytanie odpowiedź może być jedna: Zdecydowanie tak! Psy, koty, a także fretki podobnie jak ludzie mają jeden komplet zębów stałych, tzn. że musi on im wystarczyć na całe, nieraz nawet dwudziestoletnie życie. Mając to na względzie warto już na początku wspólnej drogi wybrać najbardziej dogodną dla Państwa, ale i skuteczną metodę higieny jamy ustnej swojego pupila.

 

Co wybrać?

Obecnie istnieje bardzo szeroki asortyment preparatów pozwalających na utrzymanie kondycji dziąseł i zębów w dobrym stanie. Można je podzielić na: karmy i suplementy stomatologiczne, preparaty w formie żeli lub płynów do higieny jamy ustnej oraz pasty do zębów. Różnią się one między sobą sposobem aplikacji oraz mechanizmem działania. Przed dokonaniem wyboru odpowiedniego środka warto poznać ich ogólną charakterystykę.

Higiena jamy ustnej zwierzaków

 

Karmy stomatologiczne oraz suplementy diety

Działanie stomatologicznych karm oraz suplementów diety polega na usuwaniu w sposób mechaniczny płytki nazębnej podczas gryzienia. Główną zaletą tej metody dbania o higienę, jest łatwość jej stosowania ze względu na duże walory smakowe. Nie jest ona jednak skuteczna w stosunku do wszystkich zębów, a jedynie do tych, którymi zwierzak rozgryza pokarm (przedtrzonowce i trzonowce, czyli tzw. zęby policzkowe). Istnieje ryzyko, że zwierzak będzie połykał karmę lub większe kawałki przekąsek bez rozgryzania zmniejszając skuteczność także w stosunku do tych zębów. Sytuacji tej można uniknąć w przypadku gryzaków stomatologicznych. Trzymanie za przekąskę podczas gdy pupil ma dostęp jedynie do krótkiej końcówki zmusza go do odgryzania kawałek po kawałku "ciacha". Drugą wadą tej metody dbania o zęby jest brak działania przeciwbakteryjnego, a co za tym idzie nie jest ona polecana u zwierząt z zaawansowaną chorobą zębów i przyzębia.

 

Płyny, żele oraz pasty stomatologiczne:

Drugą grupą preparatów służących do higieny jamy ustnej są różnego rodzaju środki w formie płynów, żeli oraz past. Wśród nich można wyróżnić specyfiki dodawane do wody do picia oraz takie, które stosuje się bezpośrednio na zęby i dziąsła. W odróżnieniu od poprzedniej grupy te preparaty oddziałują na wszystkie zęby i dziąsła zwierzaków. Ich skuteczność uzależniona jest o działania poszczególnych składników preparatu,. Niektóre rozpuszczają płytkę nazębną, inne mają silne działanie przeciwbakteryjne. Najlepiej jest wybrać taki preparat, który będzie posiadał obie z tych właściwości.

Główną zaletą płynów stomatologicznych jest możliwość ich stosowania u zwierzaków nie pozwalających na higienę jamy ustnej innymi metodami. Do ich wad należy zaliczyć brak mechanicznego oczyszczania zębów.

Żele stomatologiczne oraz pasty można stosować na dwa sposoby: nakładając je na zęby i dziąsła lub szczotkując nimi zęby. Szczotkowanie zębów jest najskuteczniejszym sposobem usuwania płytki nazębnej oraz resztek pokarmu wraz z bakteriami ze wszystkich zębów, przestrzeni pomiędzy nimi oraz obszarów poddziąsłowych.. Podczas szczotkowania masowane są dziąsła, co zwiększa ukrwienie i sprzyja wzrostowi odporności miejscowej. Z drugiej strony metoda ta wymaga od opiekuna cierpliwości, opanowania oraz konsekwencji, gdyż przyzwyczajenie do tego zabiegu, szczególnie zwierząt starszych bywa długotrwałe. Warto dodać, że na rynku dostępne są zoologiczne szczoteczki do zębów pozwalające na mycie jednocześnie wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni zębów, co znacznie skraca i ułatwia szczotkowanie. W przypadku kotów dobrym wyborem może okazać się szczoteczka dla niemowląt lub końcówki do szczoteczek elektrycznych dla ludzi.

 

Jak zacząć?

Preparaty w wodzie do picia oraz stomatologiczne przekąski i karma nie wymagają specjalnego przygotowania dlatego można je po prostu wprowadzić do diety czworonoga.

Inaczej ma się sprawa w przypadku żeli, płynów oraz past. Tu proces przyzwyczajania powinien być stopniowy a czas jego trwania dostosowany do konkretnego zwierzaka. Ważne jest aby nie zrazić go na samym początku do czynności higienicznych.

W pierwszej kolejności pozwalamy zwierzakowi na zapoznanie się z nowością. Dobrze jest dać mu do powąchania specyfik. Przez kilka kolejnych dni można wkładać niewielką ilość preparatu do pyszczka. Kiedy pupil przywyknie do smaku i zapachu preparatu, można powoli przyzwyczajać go do masowania preparatem dziąseł i zębów (szczególnie ważna jest granica dziąsło-ząb), zaczynając od powierzchni zewnętrznej zębów siecznych z czasem przechodząc na kolejne zęby. Gdy zwierzak zaakceptuje masaż zewnętrznej powierzchni zębów i dziąseł można rozpocząć przyzwyczajanie go do tej czynności po wewnętrznej stronie.

Kiedy pupil pozwala na czyszczenie zębów palcem można go zacząć przyzwyczajać do szczoteczki w analogiczny sposób jak w przypadku żeli i past.

 

A co jeśli mój pies/kot ma kamień nazębny?

W takiej sytuacji najlepiej zacząć od konsultacji stomatologicznej u weterynarza. Dokładne badanie jamy ustnej pozwoli na ocenę kliniczną dziąseł i zębów oraz na dobranie odpowiedniej terapii choroby.

 

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Najważniejsza w higienie jamy ustnej jest systematyczność. Codzienne mycie zębów to klucz do zachowania ich w dobrym stanie na całe, nieraz nawet ponad dwudziestoletnie życie.

Istnieją sytuacje, w których pewne metody profilaktyki chorób przyzębia są przeciwwskazane a także takie, które wymagają specyficznej formy dbania o jamę ustną, dlatego warto skonsultować wybór metody higieny jamy ustnej z weterynarzem.

Podobnie jak w przypadku ludzi nie ma metody, która w pełni pozwoli na wyeliminowanie chorób zębów i dziąseł, dlatego systematyczna weterynaryjna kontrola stanu uzębienia jest nieodłącznym elementem dobrej profilaktyki stomatologicznej. Choroby zębów i dziąseł wcześnie wychwycone pozwalają na szybkie ich opanowanie a co za tym idzie zmniejszają koszty leczenia oraz pozwalają zachować ogólną kondycję zwierzaków w dobrym stanie.