WARTO
WIEDZIEĆ
Jak dbać o zęby mojego pupila?
Wielu z PaÅ„stwa zastanawia siÄ™ czy i w jaki sposób dbać o zdrowie zÄ™bów swoich podopiecznych. Szczotkować zÄ™by pastÄ…, smarować je żelem, a może wystarczÄ… przysmaki na zdrowe zÄ™by?
Na pierwsze pytanie odpowiedź może być jedna: Zdecydowanie tak! Psy, koty, a także fretki podobnie jak ludzie majÄ… jeden komplet zÄ™bów staÅ‚ych, tzn. że musi on im wystarczyć na caÅ‚e, nieraz nawet dwudziestoletnie życie. MajÄ…c to na wzglÄ™dzie warto już na poczÄ…tku wspólnej drogi wybrać najbardziej dogodnÄ… dla PaÅ„stwa, ale i skutecznÄ… metodÄ™ higieny jamy ustnej swojego pupila.
Co wybrać?
Obecnie istnieje bardzo szeroki asortyment preparatów pozwalajÄ…cych na utrzymanie kondycji dziÄ…seÅ‚ i zÄ™bów w dobrym stanie. Można je podzielić na: karmy i suplementy stomatologiczne, preparaty w formie żeli lub pÅ‚ynów do higieny jamy ustnej oraz pasty do zÄ™bów. RóżniÄ… siÄ™ one miÄ™dzy sobÄ… sposobem aplikacji oraz mechanizmem dziaÅ‚ania. Przed dokonaniem wyboru odpowiedniego Å›rodka warto poznać ich ogólnÄ… charakterystykÄ™.
Karmy stomatologiczne oraz suplementy diety
DziaÅ‚anie stomatologicznych karm oraz suplementów diety polega na usuwaniu w sposób mechaniczny pÅ‚ytki nazÄ™bnej podczas gryzienia. GÅ‚ównÄ… zaletÄ… tej metody dbania o higienÄ™, jest Å‚atwość jej stosowania ze wzglÄ™du na duże walory smakowe. Nie jest ona jednak skuteczna w stosunku do wszystkich zÄ™bów, a jedynie do tych, którymi zwierzak rozgryza pokarm (przedtrzonowce i trzonowce, czyli tzw. zÄ™by policzkowe). Istnieje ryzyko, że zwierzak bÄ™dzie poÅ‚ykaÅ‚ karmÄ™ lub wiÄ™ksze kawaÅ‚ki przekÄ…sek bez rozgryzania zmniejszajÄ…c skuteczność także w stosunku do tych zÄ™bów. Sytuacji tej można uniknąć w przypadku gryzaków stomatologicznych. Trzymanie za przekÄ…skÄ™ podczas gdy pupil ma dostÄ™p jedynie do krótkiej koÅ„cówki zmusza go do odgryzania kawaÅ‚ek po kawaÅ‚ku "ciacha". DrugÄ… wadÄ… tej metody dbania o zÄ™by jest brak dziaÅ‚ania przeciwbakteryjnego, a co za tym idzie nie jest ona polecana u zwierzÄ…t z zaawansowanÄ… chorobÄ… zÄ™bów i przyzÄ™bia.
Płyny, żele oraz pasty stomatologiczne:
DrugÄ… grupÄ… preparatów sÅ‚użących do higieny jamy ustnej sÄ… różnego rodzaju Å›rodki w formie pÅ‚ynów, żeli oraz past. WÅ›ród nich można wyróżnić specyfiki dodawane do wody do picia oraz takie, które stosuje siÄ™ bezpoÅ›rednio na zÄ™by i dziÄ…sÅ‚a. W odróżnieniu od poprzedniej grupy te preparaty oddziaÅ‚ujÄ… na wszystkie zÄ™by i dziÄ…sÅ‚a zwierzaków. Ich skuteczność uzależniona jest o dziaÅ‚ania poszczególnych skÅ‚adników preparatu,. Niektóre rozpuszczajÄ… pÅ‚ytkÄ™ nazÄ™bnÄ…, inne majÄ… silne dziaÅ‚anie przeciwbakteryjne. Najlepiej jest wybrać taki preparat, który bÄ™dzie posiadaÅ‚ obie z tych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci.
GÅ‚ównÄ… zaletÄ… pÅ‚ynów stomatologicznych jest możliwość ich stosowania u zwierzaków nie pozwalajÄ…cych na higienÄ™ jamy ustnej innymi metodami. Do ich wad należy zaliczyć brak mechanicznego oczyszczania zÄ™bów.
Å»ele stomatologiczne oraz pasty można stosować na dwa sposoby: nakÅ‚adajÄ…c je na zÄ™by i dziÄ…sÅ‚a lub szczotkujÄ…c nimi zÄ™by. Szczotkowanie zÄ™bów jest najskuteczniejszym sposobem usuwania pÅ‚ytki nazÄ™bnej oraz resztek pokarmu wraz z bakteriami ze wszystkich zÄ™bów, przestrzeni pomiÄ™dzy nimi oraz obszarów poddziÄ…sÅ‚owych.. Podczas szczotkowania masowane sÄ… dziÄ…sÅ‚a, co zwiÄ™ksza ukrwienie i sprzyja wzrostowi odpornoÅ›ci miejscowej. Z drugiej strony metoda ta wymaga od opiekuna cierpliwoÅ›ci, opanowania oraz konsekwencji, gdyż przyzwyczajenie do tego zabiegu, szczególnie zwierzÄ…t starszych bywa dÅ‚ugotrwaÅ‚e. Warto dodać, że na rynku dostÄ™pne sÄ… zoologiczne szczoteczki do zÄ™bów pozwalajÄ…ce na mycie jednoczeÅ›nie wewnÄ™trznej i zewnÄ™trznej powierzchni zÄ™bów, co znacznie skraca i uÅ‚atwia szczotkowanie. W przypadku kotów dobrym wyborem może okazać siÄ™ szczoteczka dla niemowlÄ…t lub koÅ„cówki do szczoteczek elektrycznych dla ludzi.
Jak zacząć?
Preparaty w wodzie do picia oraz stomatologiczne przekąski i karma nie wymagają specjalnego przygotowania dlatego można je po prostu wprowadzić do diety czworonoga.
Inaczej ma siÄ™ sprawa w przypadku żeli, pÅ‚ynów oraz past. Tu proces przyzwyczajania powinien być stopniowy a czas jego trwania dostosowany do konkretnego zwierzaka. Ważne jest aby nie zrazić go na samym poczÄ…tku do czynnoÅ›ci higienicznych.
W pierwszej kolejnoÅ›ci pozwalamy zwierzakowi na zapoznanie siÄ™ z nowoÅ›ciÄ…. Dobrze jest dać mu do powÄ…chania specyfik. Przez kilka kolejnych dni można wkÅ‚adać niewielkÄ… ilość preparatu do pyszczka. Kiedy pupil przywyknie do smaku i zapachu preparatu, można powoli przyzwyczajać go do masowania preparatem dziÄ…seÅ‚ i zÄ™bów (szczególnie ważna jest granica dziÄ…sÅ‚o-zÄ…b), zaczynajÄ…c od powierzchni zewnÄ™trznej zÄ™bów siecznych z czasem przechodzÄ…c na kolejne zÄ™by. Gdy zwierzak zaakceptuje masaż zewnÄ™trznej powierzchni zÄ™bów i dziÄ…seÅ‚ można rozpocząć przyzwyczajanie go do tej czynnoÅ›ci po wewnÄ™trznej stronie.
Kiedy pupil pozwala na czyszczenie zÄ™bów palcem można go zacząć przyzwyczajać do szczoteczki w analogiczny sposób jak w przypadku żeli i past.
A co jeÅ›li mój pies/kot ma kamieÅ„ nazÄ™bny?
W takiej sytuacji najlepiej zacząć od konsultacji stomatologicznej u weterynarza. DokÅ‚adne badanie jamy ustnej pozwoli na ocenÄ™ klinicznÄ… dziÄ…seÅ‚ i zÄ™bów oraz na dobranie odpowiedniej terapii choroby.
O czym jeszcze warto wiedzieć?
Najważniejsza w higienie jamy ustnej jest systematyczność. Codzienne mycie zÄ™bów to klucz do zachowania ich w dobrym stanie na caÅ‚e, nieraz nawet ponad dwudziestoletnie życie.
IstniejÄ… sytuacje, w których pewne metody profilaktyki chorób przyzÄ™bia sÄ… przeciwwskazane a także takie, które wymagajÄ… specyficznej formy dbania o jamÄ™ ustnÄ…, dlatego warto skonsultować wybór metody higieny jamy ustnej z weterynarzem.
Podobnie jak w przypadku ludzi nie ma metody, która w peÅ‚ni pozwoli na wyeliminowanie chorób zÄ™bów i dziÄ…seÅ‚, dlatego systematyczna weterynaryjna kontrola stanu uzÄ™bienia jest nieodÅ‚Ä…cznym elementem dobrej profilaktyki stomatologicznej. Choroby zÄ™bów i dziÄ…seÅ‚ wczeÅ›nie wychwycone pozwalajÄ… na szybkie ich opanowanie a co za tym idzie zmniejszajÄ… koszty leczenia oraz pozwalajÄ… zachować ogólnÄ… kondycjÄ™ zwierzaków w dobrym stanie.