Gabinet Weterynaryjny ZWIERZAK Weterynarz Rzeszów - Jak przygotować zwierzaka do USG?
 

WARTO
WIEDZIEĆ

 

Jak przygotować zwierzaka do USG?

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .



 Czym jest badanie USG?

Ultrasonografia to nieinwazyjna, bezpieczna i bezbolesna metoda diagnostyczna wykorzystujÄ…ca zjawisko pochÅ‚aniania, zaÅ‚amania i odbijania fal ultradŸwiÄ™kowych w tkankach oraz na granicy tkanek. Metoda ta sÅ‚uży do obrazowania i oceny struktury tkanek. DziÄ™ki wykorzystaniu fal dŸwiÄ™kowych o okreÅ›lonych czÄ™stotliwoÅ›ciach ultrasonografia nie wykazuje szkodliwego promieniowania, co w medycynie znalazÅ‚o powszechne zastosowanie przy badaniu ciąży, badaniu serca, naczyÅ„ krwionoÅ›nych, narzÄ…dów jamy brzusznej, stawów, oka i innych tkanek. Badanie USG może być wykorzystywane na każdym etapie rozpoznawania chorób, również u pacjentów po ciężkich urazach i wypadkach.

 

Przygotowanie pacjenta do badania USG:

Przed badaniem USG wymagane jest przygotowanie pacjenta. Umożliwia to dokÅ‚adniejsze i Å‚atwiejsze badanie narzÄ…dów ponieważ pewnÄ… przeszkodÄ… dla fal ultradŸwiÄ™kowych jest obecność pokarmu oraz gazu w przewodzie pokarmowym. Zalecenia:  

  • minimum 12-24 godziny przed badaniem nie podawać pokarmu
  • wodÄ™ do picia można podawać bez ograniczeÅ„
  • u psów na 24 godziny przed badaniem wskazane jest podanie leku zmniejszajÄ…cego ilość gazu w przewodzie pokarmowym, zawierajÄ…cego simetikon – np. Espumisan, Esputicon (lek dostÄ™pny w aptekach bez recepty). Preparat należy podać 2 do 4 razy w ciÄ…gu doby, w dawce okoÅ‚o 40mg na 10 kg masy ciaÅ‚a zwierzÄ™cia. Uwaga – nie podawać leku psom z nadwrażliwoÅ›ciÄ… na którykolwiek skÅ‚adnik preparatu.
  • na ok 2 godziny przed badaniem zaleca siÄ™ aby zwierzÄ™ nie oddaÅ‚o moczu

Nie jest konieczne stosowanie powyższych zaleceń jeśli pacjent choruje na cukrzycę, przyjmuje leki wymagające regularnego podawania pokarmu lub istnieją przeciwwskazania do stosowania ograniczeń pokarmowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do zastosowania powyższych zaleceń proszę skontaktować się z lekarzem weterynarii.

 

Jak przygotować zwierzaka do USG?

 

Przebieg badania:

Badanie USG polega na przyÅ‚ożeniu do powierzchni ciaÅ‚a gÅ‚owicy. Zakres stosowanych ultradŸwiÄ™ków jest niesÅ‚yszalny dla ludzi i zwierzÄ…t. W niektórych przypadkach konieczne bÄ™dzie miejscowe wygolenie sierÅ›ci zwierzÄ™cia. Na badanÄ… okolicÄ™ nakÅ‚ada siÄ™ bezbarwny i bezwonny żel wodny, który jest nietoksyczny i nie powoduje podrażnienia skóry. Badanie USG przeprowadza siÄ™ w różnych uÅ‚ożeniach w zależnoÅ›ci od badanych narzÄ…dów, czasem wymagane jest uÅ‚ożenie pacjenta na boku, na grzbiecie lub w pozycji stojÄ…cej. W przypadku psów wymagane jest posiadanie kagaÅ„ca. JeÅ›li zwierzÄ™ reaguje silnym stresem lub agresjÄ… na wszelkie próby badania to zaleca siÄ™ podanie Å›rodków znieczulajÄ…cych. Wymaga to wczeÅ›niejszego skonsultowania siÄ™ z lekarzem weterynarii.

 

 

ŹródÅ‚o: www.usgwet.pl