WARTO
WIEDZIEĆ
Informacja o tym, że trzeba amputować kończynę pupila chyba przez nikogo nie byłaby odebrana dobrze. "Ale czy moj pies/kot/świnka morska da sobie radę bez łapy?"- to pytanie weterynarze słyszą najczęściej, kiedy opiekunowie dowiadują, że jedyną opcją leczenia ich zwierzaka jest amputacja. Pytanie słuszne ponieważ zwierzak bezpowrotnie traci kończynę. Ale czy jest się czego obawiać?
Amputacja koÅ„czyny jest przeporowadzana wówczas, gdy daje możliwość wyleczenia z choroby lub zlikwidowania bólu z niÄ… zwiÄ…zanego. NajczÄ™stsze wskazania do amputacji to zÅ‚oÅ›liwe nowotwory oraz rozlegÅ‚e urazy. Co ważne, opercjÄ™ wykonuje siÄ™ po zakwalifikowaniiu pacjenta, czyli ocenie ryzyka zwiÄ…zanego ze znieczuleniem ogólnym oraz ustaleniu czy brak koÅ„czyny poprawi jakość życia pupila oraz nie przyczyni siÄ™ do dodatkowych cierpieÅ„.
U zwierzÄ…t stosuje siÄ™ wysokie amputacje. W zalnoÅ›ci od przyczyny koÅ„czynÄ™ skraca siÄ™ na wysokoÅ›ci poÅ‚owy koÅ›ci ramiennej/udowej, w stawie ramiennym/biodrowym lub w przypadku koÅ„czyny piersiowej wraz z Å‚opatkÄ…. Tak wysokie amputacje uniemożliwiajÄ… obarczanie kikuta, a co za tym idze nie dochodzi do jego uszkodzeÅ„ podczas kontaktu z podÅ‚ożem. W przypadku niektórych nowotworów zÅ‚oÅ›liwych (np. kostniakomiÄ™saki), wysoka amputacja pozwala dodatkowo na usuniÄ™cie szerokiego marginesu zdrowych tkanek, co znacznie poprawia rokowanie.
A jak zwierzaki radzÄ… sobie bez Å‚apy? Nie odczuwajÄ… one straty zwiÄ…zanej ze zmianÄ… wyglÄ…du. Ich komfort nie zależy od iloÅ›ci Å‚ap, lecz jest uwarunkowany możliwoÅ›ciÄ… swobodnego poruszania siÄ™. Amputacja nie stanowi w tym żadnego ograniczenia, toteż znoszona jest pzez zdecydowanÄ… wiÄ™kszoÅ›c zwierzÄ…t bardzo dobrze. Warunkiem jest odpowiednia kwalifikacja do operacji. Przyjmuje siÄ™, żę powrót do sprawnoÅ›ci zajmuje im do dwóch tygodni, jednak z naszego doÅ›wiadczenia czas ten jest krótszy.