Gabinet Weterynaryjny ZWIERZAK Weterynarz Rzeszów - Amputacja łapy - najważniejsze informacje
 

WARTO
WIEDZIEĆ

 

Amputacja łapy - najważniejsze informacje

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

Informacja o tym, że trzeba amputować kończynę pupila chyba przez nikogo nie byłaby odebrana dobrze. "Ale czy moj pies/kot/świnka morska da sobie radę bez łapy?"- to pytanie weterynarze słyszą najczęściej, kiedy opiekunowie dowiadują, że jedyną opcją leczenia ich zwierzaka jest amputacja. Pytanie słuszne ponieważ zwierzak bezpowrotnie traci kończynę. Ale czy jest się czego obawiać?

Amputacja kończyny jest przeporowadzana wówczas, gdy daje możliwość wyleczenia z choroby lub zlikwidowania bólu z nią związanego. Najczęstsze wskazania do amputacji to złośliwe nowotwory oraz rozległe urazy. Co ważne, opercję wykonuje się po zakwalifikowaniiu pacjenta, czyli ocenie ryzyka związanego ze znieczuleniem ogólnym oraz ustaleniu czy brak kończyny poprawi jakość życia pupila oraz nie przyczyni się do dodatkowych cierpień.

U zwierząt stosuje się wysokie amputacje. W zalności od przyczyny kończynę skraca się na wysokości połowy kości ramiennej/udowej, w stawie ramiennym/biodrowym lub w przypadku kończyny piersiowej wraz z łopatką. Tak wysokie amputacje uniemożliwiają obarczanie kikuta, a co za tym idze nie dochodzi do jego uszkodzeń podczas kontaktu z podłożem. W przypadku niektórych nowotworów złośliwych (np. kostniakomięsaki), wysoka amputacja pozwala dodatkowo na usunięcie szerokiego marginesu zdrowych tkanek, co znacznie poprawia rokowanie. 

A jak zwierzaki radzą sobie bez łapy? Nie odczuwają one straty związanej ze zmianą wyglądu. Ich komfort nie zależy od ilości łap, lecz jest uwarunkowany możliwością swobodnego poruszania się. Amputacja nie stanowi w tym żadnego ograniczenia, toteż znoszona jest pzez zdecydowaną większośc zwierząt bardzo dobrze. Warunkiem jest odpowiednia kwalifikacja do operacji. Przyjmuje się, żę powrót do sprawności zajmuje im do dwóch tygodni, jednak z naszego doświadczenia czas ten jest krótszy.